آشنایی با دستگاه VRF
باتوجه به نو بودن دستگاههای Vrf و وجود سوالات مختلف در این خصوص بر آن شدیم تا به معرفی سیستم، توضیح اجزای اصلی و بررسی نقاط عملکرد بپردازیم.


قسمت اول
سیستمهای Vrf اولین بار توسط شرکت معتبر ژاپنی Daikin و در سال 1982 ابداع گردید. نسل قبلی این سیستم‌ها در حقیقت همون دستگاههای MPS (Multi Power System) بودند.
سیستم های MPS که در حال حاضر نیز وجود دارن معروف به Multi split نیز هستن که با یک یونیت خارجی قادر به به تغذیه تا ماکزیمم 8 پنل داخلی هستن
این سیستم‌ها تا ظرفیت حدودا 100,000 بی تی یو تولید شد، قابلیت اتصال به یونیت های مختلف داخلی اعم از دیواری، داکت و کاستی رو داشت. در دو نوع تکفاز و سه فاز تولید شد، اما بعلت محدودیت های زیاد لوله کشی در طول و ارتفاع خیلی مورد استقبال واقع نشد و به همین علت تولید کنندگان دنبال ابداع دستگاه دیگری رفتند که شرکت Daikin اولین نمونه رو همونطور که عرض کردم به بازار عرضه کرد
اصطلاح Vrf مخفف Variable Refrigerant Flow هست که به معنای جریان متغیر مبرد می‌شه از اون تعبیر کرد که در بعضی اختصار ها هم بجای flow از volume استفاده می‌شه که در کارigaco تفاوتی بین اونها وجود نداره.
چند مثال در ذیل در خصوص تعاریف برندهای مختلف رو مرور می‌کنیم:
OGENERAL: VRF~ Vrf
Daikin: VRV~ Vrv
LG: VRF~ Multi-V
Samsung: VRV~ DVM
Midea: VRV~ MDV
Haier: VRF~ MRV
Gree: VRF~ GMV

***قسمت دوم آشنایی با VRF:***

علت تمایل و جذابیت استفاده از سیستمهای Vrf در چند مورد خلاصه شده و روز به روز نیز تنوع و گستردگی پیشرفت در تکنولوژی مربوط روبه افزایش است.
یک سری از ویژگی‌هایی که این سیستم‌ها رو منحصر بفرد می‌کنه رو می‌شه بشرح ذیل نام برد:
1. استفاده از کمپرسور اینورتر که باعث کاهش چشمگیر صرفه جویی در مصرف انرژی بخصوص در بارهای جزیی می‌شوند.
2. استفاده مستقل از یونیتهای داخلی باتوجه به دمای مورد نیاز کاربر با یک یونیت خارجی مشترک
3. استفاده از 64 یونیت داخلی با یک یونیت خارجی و فقط یک جفت لوله خروجی
4. کاربردهای مختلف مسکونی، تجاری و صنعتی بسته به نوع طراحی و استفاده از یونیت داخلی دلخواه
5. عدم استفاده از آب بعنوان سیال مورد نیاز در واحد کندانسور که باعث کاهش هزینه بسیار بالا در اجرا و تامین تجهیزات خواهد شد
6. امکان انتخاب یونیت خارجی تا ظرفیت 800,000 بی تی یو در ساعت فقط از یک جفت لوله ورودی و خروجی
7. امکان لوله کشی کل سیستم تا 1000 متر و ارتفاع 110 متر که مناسب برای ساختمان های بلندمرتبه می باشد.
8. امکان استفاده از کنترلرهای مرکزی جهت کنترل از یک مکان و ارائه تفکیک مصرف برق سه فاز بازای هر یونیت داخلی که مناسب برای فضاهای تجاری می‌باشد.
9. امکان اتصال دستگاه هواساز (Air Handling Unit) به یونیتهای خارجی بعنوان ACU و بهره گیری از کویل DX جهت سرمایش و گرمایش
و...

قبل از شروع بررسی اجزای سیکل، ابتدا یک مرور ساده روی سیکل تبرید تراکمی هم خواهیم داشت:

مرحله 1به 2:
تراکم گاز مبرد در کمپرسور که می‌بایست گاز مبرد کم دما وارد کمپرسور شده و عمل تراکم جهت افزایش فشار و دما در این مرحله صورت پذیرد. در دیاگرام PH پس مسیر حرکت مبرد در ناحیه بخار بود و با عبور از خطوط دمایی به سمت بالا فشار و دما بصورت توام افزایش می‌یابد.

مرحله 2 به 3 :
در دیاگرام PH پس از ورود مبرد در فشار ثابت به کندانسور و عبور آن از مرز اشباع، اولین قطره مایع مشاهده گردیده و رفته رفته کل مبرد در ناحیه اشباع تبدیل به مایع می‌شود

مرحله 3 به 4 :
در این قسمت مبرد در ناحیه مایع وارد شیر انبساط گردیده و با افت فشار لازم دمای خود را جهت جذب گرمای محیط از دست می‌دهد و در ادامه نیز امکان تبدیل شدن به مبرد اشباع و با درصد مایع بیشتر گردد.

مرحله 4 به 1 :
در اواپراتور یا تبخیر کننده می بایست مبرد مایع وارد شده و با انتقال حرارت موثر فن، گرمای محیط سبب تبخیر مبرد و تبدیل آن به گاز شود که در خروج از اواپراتور، مبرد وارد ناحیه بخار می‌شود.

***قسمت سوم آشنایی با VRF***


تا این قسمت با ویژگی‌های دستگاه و خلاصه ای از سیکل تبرید آشنا شدیم و از این لحظه با اجزای اصلی سیستم بیشتر آشنا خواهیم شد:

1. کمپرسور اینورتر:
کمپرسوری که با کنترل میزان فرکانس ورودی از برد اینورتر یا IPM به سرعت دلخواه مغز اصلی سیستم یا همون Main PCB رسیده تا میزان برودت لازم تامین شود
در اکثر برندها تا نسل 3 کمپرسور ها از ترکیب اینورتر و دور ثابت تشکیل شدند و در این حالت بطور خلاصه ابتدا اینورتر وارد مدار شده و در صورت عدم تامین برودت لازم، کمپرسور دور ثابت وارد مدار می شود.

2. کمپرسور دور ثابت:
مانند کمپرسور های مرسوم در صنعت بصورت دور ثابت بوده و جهت تکمیل ظرفیت کارکرد، وارد مدار می‌شود.
هردو نوع کمپرسور از نوع اسکرال می‌باشد.

مجیک سرویس

مجیک سرویس یک تعمیرگاه مجهز و مولتی برند لوازم خانگی می باشد که بصورت آنلاین در خدمت شما عزیزان می باشد

شما میتوانید از طریق این لینک. سفارش خود را براحتی ثبت نمائید و منتظر تماس کارشناسان ما باشید. همین حالا سفارش خود را ثبت کنید و از خدمات تلفنی و راهنمایی های مجیک لذت ببرید..

تلفن تماس: 02191300604 - 09359345446 - 02691300604

خبرنامه