تکنولوژی اینورتر در کولر های گازی به زبان ساده

1- کمپرسور کولر گازی معمولی یا خاموش است یا با حداکثر توان روشن است. به همین دلیل برای نگه داشتن دمای خروجی کولر در بازه‌ای معین‏، باید کمپرسور به شکل پیاپی روشن و خاموش شود.


2- کمپرسور کولر گازی و تقریباً همه موتورهای الکتریکی که از جریان برق متناوب استفاده می‌کنند از نوع براش لس هستند. یعنی برای انتقال برق به هسته سیم پیچ مرکزی از ذغال (که در دینام ماشین ممکن است مشاهده کرده باشید) یا چنگک فلزی یا مشابه آن استفاده نمیشود. در واقع از ذغال یا امثال آن در سیستم های جریان مستقیم استفاده میشود. موتورهایی که از جریان متناوب (مانند برق شهر) استفاده میکنند، درست به این دلیل که از برق متناوب استفاده می‌کنند نیازی به ذغال یا مشابه آن ندارند. مزیت این موتورها در این است که ساختار بسیار ساده تر، استهلاک بسیار کمتر و بازده بسیار بالاتر دارند.
3- اما ایراد موتورهای جریان متناوب یا اصطلاحاً AC این است که دور مورتور(سرعت چرخش) آنها به فرکانس جریان (که مثلاَ برای برق تهران 50 هرتز هست) بستگی دارد.(برخلاف موتورهای جریان مستقیم یا اصطلاحاً DC که دور موتورشان به شدت جریان بستگی دارد.) بنابراین در حالت عادی دور موتور این موتورها را نمی‌توان تغییر داد. چون فرکانس جریان متناوب برق شهری همیشه ثابت است.
4- در تکنولوژی اینورتر برق متناوب شهر تبدیل به یک جریان مستقیم واسطه می‌شود و بعد جریان مستقیم بدست آمده به جریان متناوب دلخواه (از لحاظ فرکانس) تبدیل میشود.
5- با داشتن تکنولوژی اینورتر می‌توان جریان متناوب با فرکانس دلخواه به کمپرسور کولر اعمال کرد و این به معنی اعمال کنترل روی دور موتور و تنظیم سرعت آن به دلخواه (بر اساس نیاز) است.
6- این بدان معنی است که برای تنظیم دمای خروجی کولر می‌توان به جای قطع و وصل کمپرسور، دور موتور کمپرسور را کم و زیاد کرد.
7- این همه دردسر برای اینکه دورموتور را تنظیم کنیم؟ خوب این به چه درد می‌خورد؟ پاسخ این است که پروسه کم و زیاد کردن دور موتور مصرف انرژی و استهلاک به شدت کمتری نسبت به حالت سنتی (قطع و وصل پیاپی) دارد.
نکته: خود تکنولوژی اینورتر در هر مرحله از تبدیل حدود 5% اتلاف انرژی دارد. حال در نظر بگیرید که با اجرای این تکنولوژی و با این وجود که حداقل 10% اتلاف انرژی توسط تکنولوژی اینورتر صورت میگیرد، داخل کمپرسور تا چه حد صرفه جویی صورت میگیرد که بازهم استفاده از این سیستم صرفه اقتصادی دارد.

مطالب کلیدی سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی
لینک مارا به دوستان و همکاران. خود برای بهبود اطلاعات فنی معرفی کنید.همه هدف ما. آموزش ,مهارت,اجرای اصولی

مجیک سرویس

مجیک سرویس یک تعمیرگاه مجهز و مولتی برند لوازم خانگی می باشد که بصورت آنلاین در خدمت شما عزیزان می باشد

شما میتوانید از طریق این لینک. سفارش خود را براحتی ثبت نمائید و منتظر تماس کارشناسان ما باشید. همین حالا سفارش خود را ثبت کنید و از خدمات تلفنی و راهنمایی های مجیک لذت ببرید..

تلفن تماس: 02191300604 - 09359345446 - 02691300604

خبرنامه