یک هارد دیسک از بخش های مختلفی تشکیل شده است. یکی از اصلی ترین و حائز اهمیت ترین قطعات در هارد، PCB هارد نام دارد. این قطعه که حساسیت بسیار بالایی دارد، در واقع همان برد هارد دیسک است که نقش اصلی و حیاتی را در عملکرد هارد و ذخیره و خواندن اطلاعات دارد.

عوامل آسیب رسان به برد در هارد دیسک چیست؟
اولین موردی که می تواند به برد هارد آسیب برساند، اتصال آن به یک منبع تغذیه نامناسب است. از آن جایی که برد در تماس و ارتباط مستقیم با جریان برق قرار دارد، در صورت وصل کردن آن به یک منبع تغذیه نامناسب، به برد هارد آسیب می رسد. نوسانات برقی دلیل مهم دیگری است که می تواند با آسیب به برد موجب سوختن آن شود. در کل شوک های الکتریکی می تواند به برد هارد دیسک آسیب های جدی وارد کند. اتصالی های احتمالی بین قطعات داخلی هارد دلیل دیگر خرابی و سوختن برد است.

ورود آب و مایعات به برد، افزایش بیش از حد دمای هارد دیسک و آسیب به برد و قطعات آن، عملکرد نادرست قطعات برد در هارد دیسک، ضربه های فیزیکی به هارد و مواردی از این دست همگی می توانند به برد هارد آسیب برسانند و موجب سوختن آن شوند. فرسودگی و استهلاک قطعات روی برد و عدم رعایت تقدم در اتصال کابل ها به هارد از دلایل دیگر خرابی و سوختن برد است. در این صورت باید از کارشناسان مجرب برای بازیابی برد هارد سوخته کمک گرفت.

نشانه های سوختن برد در هارد چیست؟
یک سری نشانه ها می تواند به ما بگوید که به احتمال زیاد برد در هارد دیسک مورد نظر آسیب دیده و به احتمال زیاد سوخته است و در نتیجه به تعمیرات برد هارد دیسک نیاز است. اول از همه این که در صورت سوختن و خرابی هارد در کل هارد بالا نمی آید، روشن نمی شود و اطلاعاتی را نمایش نمی دهد. از طرفی هم در هارد هیچ واکنش، صدا و لرزشی احساس نمی شود. در نهایت این که نشانه سوختن و خرابی برد در هارد دیسک بویی شبیه سوختگی است که از این دستگاه حس خواهد شد.

از طرفی نیز عدم شناسایی هارد در دستگاه می تواند نشان دهنده خرابی و سوختن قطعات مختلف برد دستگاه مانند رام هارد یا خازن و مقاومت برد باشد. سایر نشانه ها نیز شامل کند شدن هارد، داغ شدن آن و کند شدن سیستمی است که هارد به آن وصل می شود. با مشاهده هر یک از این نشانه ها می توان نتیجه گرفت که احتمالا برد هارد سوخته و برای تعمیر و رفع مشکلات آن، به بازیابی برد هارد سوخته نیاز است.

آیا امکان بازیابی برد هارد سوخته وجود دارد؟
برای ریکاوری برد هارد سوخته باید دید که میزان آسیب وارد شده به هارد و قطعات آن تا چه حد است. گاهی اوقات برد کامل سوخته و از کار افتاده و گاهی نیز قطعات روی برد دچار مشکل شده است. برای مثال قطعاتی مانند چیپ کنترلر موتور، دیود، مقاومت، خازن ها و مدار ها … روی برد ممکن است آسیب دیده باشند. در نتیجه باید این قطعات تعمیر یا تعویض شوند. در بیشتر موارد تعمیرات برد هارد دیسک و قطعات روی آن امکان پذیر است.

دستگاه باید توسط تعمیرکار عیب یابی شده و با تشخیص این که کدام قطعه دچار مشکل شده و تا چه میزان آسیبی به هارد وارد شده است، کار تعمیر و ریکاوری برد هارد سوخته را انجام دهد. بعد از آن نیز به بازیابی فایل های از دست رفته بپردازد. خوشبختانه در صورت مهارت و تجربه تکنسین مربوطه تا درصد بسیار بالایی امکان تعمیر و بازیابی داده های هارد وجود دارد.

بازیابی برد هارد سوخته چه مراحلی دارد؟
در مرحله اول باید دید چه عامل یا عواملی به هارد دیسک آسیب رسانده است. در ادامه تشخیص میزان و نوع آسیب به هارد و برد آن اهمیت دارد. تعمیرکار با استفاده از دستگاهی به نام مولتی متر مشخص می کند که دقیقا کدام قطعات در هارد دچار مشکل شده و نیاز به تعویض یا تعمیر دارند. سپس با استفاده از ابزار و دستگاه های تخصصی کار تعمیرات برد هارد دیسک را انجام می دهند.

نرم افزار های تخصصی نیز برای بازیابی اطلاعات روی هارد وجود دارد که تعمیرکار هارد با استفاده از آن ها، داده ها و فایل های ذخیره شده روی هارد را بازیابی می کند. گاهی نیز ممکن است تعمیرکارهارد مجبور به تعویض کامل برد هارد شود. نکته مهم در خصوص تعمیر و بازیابی برد هارد سوخته این است که در چه زمانی و به چه مرکزی مراجعه شود. اگر در اسرع وقت و بدون اتلاف وقت به نمایندگی تعمیرات هارد مراجعه شود، در بیشتر مواقع امکان ریکاوری برد هارد سوخته و بازیابی اطلاعات آن وجود دارد.

مجیک سرویس

مجیک سرویس یک تعمیرگاه مجهز و مولتی برند لوازم خانگی می باشد که بصورت آنلاین در خدمت شما عزیزان می باشد

شما میتوانید از طریق این لینک. سفارش خود را براحتی ثبت نمائید و منتظر تماس کارشناسان ما باشید. همین حالا سفارش خود را ثبت کنید و از خدمات تلفنی و راهنمایی های مجیک لذت ببرید..

آدرس کارگاه: استان البرز-کرج-کمالشهر-خیابان ظفر۲ پلاک ۴۸ا

تلفن تماس: 02191300604 - 09359345446 - 02691300604

خبرنامه